Uçan Balon Bilgi

balon-logo-son

Uçan Balon Bilgi

Balonvar,  Uçan Balonları Helyum gazı ile şişirir.

helyumhelyum-1helyum-2

Uçan Balon Bilgi

Helyum Gazı Hakkında

Helyum gazı yanıcı olmayan, renksiz, kokusuz ve zararsız bir gazdır, helyum gazı ile şişirilen uçan balonların yanıcı olduğu bilgisi tamamen yanlış bir bilgidir.
Havadan hafif olması uçan balonlarda kullanılabilmesini sağlar. Helyum, hidrojenden sonraki en hafif gazdır,hidrojen ile şişirilen balonlar uçar ancak, hidrojen yanıcı, zehirli ve çok tehlikeli bir gaz olduğundan uçan balon şişirimek için  tercih edilmemelidir.
Helyum  oldukça güvenlidir ama bu güvenlik pahalıdır. Pahalı olmasının nedeni evrende hidrojenden sonra en çok bulunan element olmasına ve dünya atmosferinde 1/200.000 oranında bulunmasına rağmen, sıvı havanın ayrımsal damıtılmasıyla elde edilemez. Bunun sebebi, Helyumun atmosferdeki diğer birçok gazın aksine  Joul-Thompson katsayısının pozitif olmayışıdır. Bu da onun sıkıştırılmak suretiyle sıvılaştırılmasını engeller ve de havadan elde edilmesini imkânsız hale getirir.
ABD’deki bazı doğal gaz yataklarında % 7’ye varan oranlarda Helyum gazı bulunmaktadır ki bu Helyumun ticari olarak satılabilecek kadar üretilmesine imkân sağlamaktadır.
Helyum inert gaz olması özelliğinden dolayı bazı metallerin inert atmosfer oluşturulmasına kullanılır. Ayrıca dalgıç tüpleri % 80 He ve % 20 O2‘den oluşur. Sıvı hava yerine helyumla karıştırılmış oksijen kullanılmasının sebebi vurgun diye tabir edilen olayı önlemektir. Helyumun buradaki fonksiyonu, yukarıda bahsi geçen Joule-Thompson katsayısının negatif olması nedeniyle yüksek basınçta sıvılaşmayıp, dalgıçlar yukarı doğru çıkarırken yüksek basınçtan düşük basınca hızlı geçişte oluşan çözünürlük farkından dolayı kanda baloncuklar oluşturup felce neden olmamasıdır. Helyum ayrıca sıvı roket yakıtlarının basınç altında tutulmasında kullanılır. Sıvı helyum soğutma amaçlı da kullanılmaktadır.
Daha fazla bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

https://www.balonvar.com/iletisim

 
 
Bumerang - Yazarkafe